Copa America: Ο Κανάδας απέκλεισε στα πέναλτι τη Βενεζουέλα – Με την Αργεντινή του Μέσι στους «4»

Copa America: Ο Καναδάς νίκησε 4-3 στα πέναλτι (1-1κ.α. και παρ.) τη Βενεζουέλα και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι.
EPA/KEVIN JAIRAJ

Οι Καναδοί στην πρώτη τους συμμετοχή σε Copa America βρίσκονται ένα βήμα πριν τον μεγάλο τελικό.

Στους «4», βέβαια, θα αντιμετωπίσουν (ίσως) το υψηλότερο εμπόδιο, καθώς θα παίξουν με την «αλμπισελέστε». Ο ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για τις 10 Ιουλίου στο MetLife Stadium του Νιού Τζέρσεϊ.

Καναδάς κι Αργεντινή είχαν αναμετρηθεί στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου, με την παρέα του Λιονέλ Μέσι να επικρατεί με 2-0.

Οι «Les Rouges» προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Τζέικομπ Σάφελμπεργκ, αλλά η Βενεζουέλα ισοφάρισε με τον Σαλομόν Ροντόν στο 64ο λεπτό. Ο επιθετικός της Πατσούκα έφτασε τα εφτά τέρματα στη διοργάνωση κι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της «La Vinotinto». Άφησε πίσω του τον Χοσέ Λουίς Ντολγκέτα με 6 τέρματα.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Μαξίμ Κρεπό απέκρουσε το πέναλτι του Ουίλκερ Άνχελ και στη συνέχεια ο Ισμαέλ Κονέ έστειλε τον Καναδά στα ημιτελικά.