Euro 2024: Οσμή σκανδάλου υπέρ της Αγγλίας - Χέρι του Σάκα πριν το πέναλτι του Κέιν

Euro 2024: Παρά το VAR και τη νέα τεχνολογία στην μπάλα, η φάση δεν εξετάστηκε για χέρι του Μπουκαγιό Σάκα.

Η Αγγλία ήταν τυχερή και κόντρα στην Ολλανδία, καθώς με γκολ στο 90' πήρε την πρόκριση στον τελικό του Euro 2024.

Μεγάλη φασαρία ωστόσο έχει προκαλέσει το πέναλτι με το οποίο ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε στον ημιτελικό το γκολ του Τσάβι Σίμονς.

Είναι μια φάση για την οποία έκαναν πολλά παράπονα οι Ολλανδοί μετά την ολοκλήρωση του αγώνα και του αποκλεισμού τους από τον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «οράνιε» προηγήθηκαν με τον Τσάβι Σίμονς, οι Άγγλοι ισοφάρισαν με το πέναλτι του Χάρι Κέιν και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όλι Ουότκινς ολοκλήρωσε την ανατροπή και έστειλε την ομάδα του στον τελικό κόντρα στην Ισπανία.

Ωστόσο, η φάση του πέναλτι προκάλεσε πολλές αντιδράσεις για την απόφαση του VAR. Όχι για το μαρκάρισμα του Ντένζελ Ντάμφρις, αλλά για την επαφή που είχε με το χέρι ο Μπουκαγιό Σακά πριν φτάσει η μπάλα στον Κέιν.

Όπως φαίνεται από το σχετικό βίντεο, ο Άγγλος εξτρέμ έχει βρει την μπάλα πριν αυτή στρωθεί στα πόδια του αρχηγού της Αγγλίας ο οποίος στην προσπάθεια του να σκοράρει δέχτηκε μαρκάρισμα από τον Ντάμφρις, κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο το πέναλτι της ισοφάρισης.

Παρά το VAR και τη νέα τεχνολογία στην μπάλα, η φάση δεν εξετάστηκε για χέρι και ο Κέιν έκανε το 1-1.