Champions League: Τεσσάρα της Μάλμε στην Κλάκσβικ πριν τον… ΠΑΟΚ - Νίκη για ΑΠΟΕΛ

Champions League: Τον ρόλο του φαβορί απέναντι στην Κλάκσβικ επιβεβαίωσε η Μάλμε, η οποία επικράτησε 4-1 στο πρώτο ματς του Β’ Προκριματικού. Νίκη και για ΑΠΟΕΛ.

Μάλμε
Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους Σουηδούς
Twitter / Malmo FC
1'

Με μία εμφατική εμφάνιση η Μάλμε πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση και κατ’ επέκταση έγινε ο πιθανότερος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον Γ’ προκριματικό του Champions League, με την προϋπόθεση πρόκρισης του «Δικέφαλου του Βορρά» από την Μπόρατς Μπάνια Λούκα.

Οι Σουηδοί έβαλαν τις βάσεις πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο. Στο 21’ ο Γιόνσον άνοιξε το σκορ και στο 37’ ο Μπολίν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Γιόνσον με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 3-0.

Οι Ισλανδοί μείωσαν στο 71’ με τον Φρεντέρικσμπεργκ, αλλά στο 90’ ο Ρικς διαμόρφωσε το 4-1 και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους Πρωταθλητές Σουηδίας.

Ακόμα, το πρώτο… βήμα για την πρόκριση έκανε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 της Πετροκούμπ από τη Μολδαβία στην Κύπρο. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Μαρκίνιος στο 38ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.