Premier League: Νίκες για Λίβερπουλ, Άρσεναλ και Νιουκάστλ - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Premier League: Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Σλοτ στην Λίβερπουλ, επικρατώντας 2-0 της Ίπσουιτς. Με νίκη ξεκίνησε και η Άρσεναλ 2-0 τη Γουλβς, αλλά και η Νιουκάστλ 1-0 τη Σαουθάμπτον.
Νικηφόρο ντεμπούτο για Σλοτ στους "κόκκινους"
EPA/TOLGA AKMEN, ΑΜΠΕ

Την πρώτη του νίκη ως προπονητής της Λίβερπουλ πανηγύρισε ο Άρνε Σλοτ, μια και η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Ίπσουιτς.

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «διπλό» χάρις σ’ ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα, αφού στο 60’ ο Ζότα άνοιξε το σκορ και στο 65’ ο Σαλάχ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το «παρών» στην αναμέτρηση έδωσε και ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 79ο λεπτό στη θέση του Άντι Ρόμπερτσον.

Παράλληλα, με νίκη ξεκίνησε την Premier League και η Άρσεναλ επικρατώντας 2-0 της Γουλβς στο «Emirates». Ο Χάβερτς άνοιξε το σκορ για τους «κανονιέρηδες» στο 25ο λεπτό και στο 74’ ο Σάκα διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, με τον Ντάνιελ Ποντένσε να αγωνίζεται ως αλλαγή στα τελευταία 15 λεπτά του ματς.

Από εκεί και πέρα, η Νιουκάστλ πήρε το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν, 1-0 επί της Σαουθάμπτον. Οι «ανθρακωρύχοι» αγωνίστηκαν από το 28’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σαρ, ωστόσο, στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Ζοέλιντον άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των «Αγίων».

Ακόμα, στο «Σίτι Γκράουντ» άπαντες «πάγωσαν» στο 15ο λεπτό από τον σοβαρό τραυματισμό του Ντανίλο, με τον Βραζιλιάνο των γηπεδούχων να αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο λόγω κακής πτώσης στον αγωνιστικό χώρο σε διεκδίκηση μπάλας με τον αντίπαλό του.

Ο Γουντ άνοιξε το σκορ για τη Φόρεστ στο 23ο λεπτό, ωστόσο, στο 86’ ο Σεμένιο διαμόρφωσε το τελικό 1-1 δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην Μπόρνμουθ.