Serie A: Μυθική επιστροφή για Μίλαν - «Στοπ» στις καθυστερήσεις για Ίντερ - Τα αποτελέσματα

Serie A: Η Μίλαν βρέθηκε μερικά λεπτά μακριά από μία σοκαριστική εντός έδρας ήττα από την Τορίνο, αλλά κατάφερε να επιστρέψει μέσα σε έξι λεπτά παίρνοντας την ισοπαλία 2-2. Στις καθυστερήσεις έχασε το «τρίποντο» η Ίντερ (2-2) απέναντι στη Τζένοα στη Γένοβα.

Μίλαν
Αποτελέσματα και βαθμολογία στην Ιταλία
EPA/MATTEO BAZZI, ΑΜΠΕ
2'

Με «γκέλες» άρχισαν τις υποχρεώσεις τους στη νέα Serie A οι δύο ομάδες του Μιλάνου. Η πρωταθλήτρια Ίντερ φιλοξενήθηκε στο «Λουίτζι Φεράρις» από τη Τζένοα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2 με τους γηπεδούχους να «κλέβουν» τον βαθμό στις καθυστερήσεις με τον Μεσίας.

Η ομάδα από τη Γένοβα άνοιξε το σκορ στο 20’ με τον Βολιάκο, αλλά δέκα λεπτά αργότερα, ο Τουράμ ισοφάρισε και στο 82’ έδωσε προβάδισμα στους «νερατζούρι» με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Όμως, στο 95’ ο Μεσίας έφερε το ματς στα ίσια (2-2) μια και πήρε το ριμπάουντ έπειτα από την επέμβαση του Ζόμερ στο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος.

Λίγες ώρες αργότερα, η Μίλαν υποδέχθηκε την Τορίνο και έφτασε μία… ανάσα από τεράστια γκέλα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30’ με το αυτογκόλ του Τιαό και στο 68’ ο Σαπάτα διπλασίασε τα τέρματα της «Γκανάτα».

Ωστόσο, στο 89’ ο Μοράτα μείωσε και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νοά Οκαφόρ έφερε το ματς στα ίσια και… έσωσε την παρτίδα για το «συγκρότημα» του Μιλάνου.