Nations League: «Στοπ» Σερβίας σε Ισπανία - Νίκη για Πορτογαλία - Ιστορική επικράτηση για Σαν Μαρίνο

Nations League: Με το… αριστερό άρχισε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, μια και έμεινε στο 0-0 με την Σερβία στο Βελιγράδι. Ιστορική νίκη για Σαν Μαρίνο, με «τρίποντα» άρχισαν Πορτογαλία και Πολωνία.

Σερβία-Ισπανία
Στραβοπάτημα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης στην πρεμιέρα του Nations League
EPA/ANDREJ CUKIC, ΑΜΠΕ
4'

Απώλεια βαθμών στην πρεμιέρα του Nations League για την Ισπανία. Μερικές εβδομάδες μετά την κατάκτηση του Euro 2024 στην Γερμανία, οι «Φούριας Ρόχας» έμειναν στο «λευκό» 0-0 με τη Σερβία στο Βελιγράδι, στο πλαίσιο του Δ’ ομίλου της League A.

Αντίθετα, στο άλλο ματς του ομίλου, η Δανία επιβλήθηκε 2-0 της Ελβετίας στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 82’ με τον Ντόργκου και στις καθυστερήσεις ο Χόιμπιεργκ «κλείδωσε» το «τρίποντο». Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες, λόγω αποβολής των Ελβέντι (52’) και Τζάκα (87’).

Για τον Α’ όμιλο της League A η Πορτογαλία επικράτησε 2-1 της Κροατίας, σ’ ένα ιστορικό ματς τους «Διόσκουρους» της χώρας της ιβηρικής χερσονήσου. Συγκεκριμένα, στον αγώνα βραβεύτηκε ο Πέπε για την προσφορά του, μια και αποχώρησε από την ενεργό δράση σε ηλικία 41 ετών, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το 900ο γκολ της καριέρας του.

Ο Ντιόγκο Νταλότ άνοιξε το σκορ στο 7’ για τους Πορτογάλους και στο 34’ ο CR7 διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ωστόσο, στο 41’ ο Ντιόγκο Νταλότ με αυτογκόλ μείωσε για την «Χρβάτσκα».

Από εκεί και πέρα, ιστορία γράφτηκε στο στάδιο του Σαν Μαρίνο, μια και η εθνική ομάδα της χώρας πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της έπειτα από 34 χρόνια και τον πρώτο επίσημο αγώνα που έδωσε το Νοέμβριο του 1990.

«Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο 19χρονος Νίκο Σενσόλι, που σκόραρε στο 53ο λεπτό διαμορφώνοντας το 1-0 κόντρα στο Λιχτενστάιν για την πρεμιέρα του Α’ ομίλου της League D.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας του Nations League:

LEAGUE A

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

• Πορτογαλία - Κροατία 2-1 (7΄ Νταλότ, 34΄ Ρονάλντο - 41΄αυτ. Νταλότ)
  • Σκωτία - Πολωνία 2-3 (46΄ Γκίλμουρ, 76΄ ΜακΤόμινεϊ - 8΄ Σιμάνσκι, 44΄πεν. Λεβαντόφσκι, 90+7΄πεν. Ζαλέφσκι)