Μεξικό: Ο Πινέδα της ΑΕΚ σκόραρε υπέροχο γκολ και άρχισε να... χορεύει στο γήπεδο

Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο γκολ της νέας εποχής του Χαβιέρ Αγκίρε στον πάγκο του Μεξικού.

EPA/ADAM DAVIS
1'

Το πρώτο παιχνίδι με τον Χαβιέρ Αγκίρε να επιστρέφει στον πάγκο του (μετά την περίοδο 2009-10) έδωσε το Μεξικό.

Ο Ορμπελίν Πινέδα βοήθησε την ομάδα του να νικήσει 3-0 τη Νέα Ζηλανδία, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Πασαντίνα της Καλιφόρνια.

Ο άσος της ΑΕΚ συμπεριλήφθηκε στην αρχική ενδεκάδα και άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, πριν αντικατασταθεί στο 60' από τον Σεμπάστιαν Κόρντοβα.

Ο Πινέδα σκόραρε μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, πανηγύρισε αρχικά με τις γνωστές τούμπες του, αλλά στη συνέχεια ξεσήκωσε το κοινό στο γήπεδο, αρχίζοντας να... χορεύει!

Ο Σέσαρ Ουέρτα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Χαβιέρ Αγκίρε στο 53΄, ενώ ο Λουίς Ρόμο «έγραψε» το τελικό 3-0 στο 57΄. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Νέα Ζηλανδία μετράει επτά ήττες σε ισάριθμα ματς κόντρα στο Μεξικό από το 2000.

Στο μεταξύ, στην αρχική ενδεκάδα της Νέας Ζηλανδίας συμπεριλήφθηκε ο -πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού- Κώστας Μπαρμπαρούσης, που αντικαταστάθηκε στο 81΄ από τον Λόγκαν Ρότζερσον.