Premier League: Η Νότιγχαμ σόκαρε τη Λίβερπουλ, με υπογραφή Χάαλαντ το απόλυτο της Μάντσεστερ Σίτι

Premier League: Η Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν εξαιρετική και πέτυχε ένα ιστορικό «διπλό» στο «Άνφιλντ», κερδίζοντας 1-0 τη Λίβερπουλ - «4 στα 4» και μόνη πρώτη η Μάντσεστερ Σίτι με «καυτό» Χάαλαντ.

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
AP Photo/Rui Vieira
2'

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη ανάγκασε τους «Reds» στην πρώτη τους απώλεια την εποχή του Άρνε Σλοτ.

Η Λιβερπουλ προερχόταν από τρεις νίκες με 7-0 γκολ, αλλά όχι απλά δέχθηκε το πρώτο της τέρμα, αλλά είδε και τη Νότιγχαμ να την αναγκάζει στην πρώτη ήττα της, ρίχνοντας την από την κορυφή.

Το γκολ του Χάντσον-Οντόι στο 72ο λεπτό επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να «αποδράσουν» με το «τρίποντα» από το «Άνφιλντ» σε αγώνα πρωταθλήματος, για πρώτη φορά μετά το 1969. Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πλέον η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε με ανατροπή (2-1) την Μπρέντφορντ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πολίτες», αλλά ο «καυτός» Έρλινγκ Χάαλαντ με δύο γκολ ανέτρεψε την κατάσταση, φτάνοντας τα 9 τέρματα στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Η 4η αγωνιστική της Premier League

• Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (35' Ντε Λιχτ, 41' Ράσφορντ, 90'+6' Γκαρνάτσο)
  • Μπράιτον - Ίπσουιτς 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 2-2 (48' 90+2' πεν. Ματετά / 21' Βάρντι, 46' Μαβιντίντι)
  • Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 1-1 (24' Χιμένες / 90+5' Ινγκς)
  • Λίβερπουλ - Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (72' Χάντσον-Οντόι)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 2-1 (19' 32' Χάλαντ / 1' Γουίσα)
  • 14/09 19:30 Άστον Βίλα - Έβερτον
  • 14/09 22:00 Μπόρνμουθ - Τσέλσι
  • 15/09 16:00 Τότεναμ - Άρσεναλ
  • 15/09 18:30 Γουλβς - Νιούκαστλ