Γροθιά σε διαιτητή μετά από ανύπαρκτο πέναλτι - Πήγε λιπόθυμος στο νοσοκομείο

Χάος σε αγώνα ποδοσφαίρου και ξυλοδαρμός διαιτητή εξαιτίας αποφάσεων-σκάνδαλο με δύο αποβολές και ανύπαρκτο πέναλτι.

Απρόβλεπτη εξέλιξη είχε η αναμέτρηση μεταξύ Άτσε και Σέντραλ Σουλαγουέσι για το πρωτάθλημα της Ινδονησίας.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος ένταση, με τον διαιτητή να φέρει μεγάλη ευθύνη, καθώς απέβαλε δύο παίκτες της Σεντράλ, προκαλώντας μεγάλο εκνευρισμό σε αγωνιστικό χώρο και εξέδρα.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε η απόφαση που έφερε και την έκρηξη ενός παίκτη των φιλοξενούμενων.

Ο διαιτητής καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι σε καθαρό μαρκάρισμα, με τους παίκτες της Σεντράλ είτε να γελάνε, είτε να διαμαρτύρονται, αλλά έναν εξ αυτών να μη συγκρατεί τα νεύρα του.

Πήγε πάνω στον διαιτητή και του έδωσε γροθιά, αφήνοντάς τον λιπόθυμο στο χορτάρι και κατευθυνόμενος από μόνος του προς τα αποδυτήρια.

Ο τραυματισμός του διαιτητή ήταν σοβαρός, καθώς χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον τέταρτο διαιτητή και τη Σεντράλ με τρεις αποβολές, πλέον. Το πέναλτι αποκρούστηκε, αλλά δόθηκε άλλο πέναλτι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα για χέρι και το ματς πήγε στην παράταση.

Η Σεντράλ αρνήθηκε να συνεχίσει τον αγώνα και αποχώρησε, με την Άτσε να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Indonesian National Games: Central Sulawesi player punched referee as he awarded a penalty to the host team Aceh. Aceh was down 0-1 against 9 men Central Sulawesi at the additional time.