Champions League: Χορταστικό θέαμα από Γιουβέντους και Άστον Βίλα στο ξεκίνημα της νέας εποχής

Γιουβέντους και Αστον Βίλα πρόσφεραν γκολ και θέαμα στα δύο πρώτα παιχνίδια του νέου Champions League.
EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Η ιταλική ομάδα ήταν εντυπωσιακή στο Τορίνο και επικράτησε με 3-1 της Αϊντχόφεν, ενώ οι «χωριάτες» δεν δυσκολεύθηκαν στην Ελβετία και πήραν τη νίκη με το εμφατικό 3-0 απέναντι στην Γιουνγκ Μπόις.

«Καθάρισε» με ρεκόρ Γιλντίζ η Γιουβέντους

Αν και η PSV μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ένα «ξέσπασμα» της ομάδας του Τιάγκο Μότα έφερε δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών (21'-27'), «γέρνοντας την πλάστιγγα» της αναμέτρησης υπέρ των «μπιανκονέρι», οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν «πάρτι»!

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός μέσος, Νικολάς Γκονζάλες, με μία ασίστ (στον Γιλντίζ) κι ένα γκολ στο 50ό λεπτό από προσπάθεια του Βλάχοβιτς.

Για τους δύο παίκτες ήταν το πρώτο τους γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στο ντεμπούτο τους με την φανέλα της νέας τους ομάδας!

Το μόνο που κατάφεραν οι Ολλανδοί ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» στις καθυστερήσεις με τον Σαϊμπαρί (90'+3).

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η Αστον Βίλα

Κάτι ανάλογο συνέβη και στη Βέρνη, όπου η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και με εξαιρετική ανάπτυξη μετά το πρώτο τέταρτο κατάφερε να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Τίλεμανς και Ράμσεϊ.

Σκόραρε και ο Όλι Γουότκινς για το 3-0 στο 43', αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR το γκολ ο διαιτητής Καμπάκοβ δε μέτρησε το γκολ (η μπάλα φάνηκε να βρίσκει το χέρι του Άγγλου διεθνούς επιθετικού).

Στο δεύτερο μέρος οι «χωριάτες» θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ με τον Ράμσεϊ στο 65', αλλά το 3-0 δεν ήρθε, παρότι στο 78' ο Ντουράν βρήκε και αυτός δίχτυα. Ούτε τότε, όμως, μέτρησε το γκολ μιας και είχε προηγηθεί και πάλι χέρι.

«Τρίτη και φαρμακερή», όμως, στο 86' με τον Ονάνα να σκοράρει από ασίστ του Τίλεμανς κι αυτή την φορά το γκολ να μετρά κανονικά.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής:

Τρίτη 17/9

Γιουβέντους - Αϊντχόφεν 3-1 (21' Γιλντίζ, 27' ΜακΚίνι, 52' Ν. Γκονζάλες - 90'+3 Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις - Άστον Βίλα 0-3 (27' Τίλεμανς, 38' Ράμσεϊ, 86' Ονάνα)

Μπάγερν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 22:00

Μίλαν - Λίβερπουλ 22:00

Ρεάλ Μαδρίτης - Στουτγκάδη 22:00

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Λιλ 22:00