Champions League: Απίθανη Μπεστ στο Σάλτσμπουργκ και «2 στα 2» – Πήρε βαθμό στη Γερμανία η Σπάρτα

Champions League: Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη League Phase πανηγύρισε η Μπρεστ, ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας.

Μπρεστ
EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
1'

Φοβερή και τρομερή η γαλλική ομάδα, η οποία ισοπέδωσε με 4-0 τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 11ο λεπτό, αλλά το τέρμα του Μπαϊντού δεν μέτρησε, μετά την παρέμβαση του VAR. Η Μπρεστ προηγήθηκε με τον Σιμά στο 24ο λεπτό, με την Σάλτσμπουργκ να πιέζει στη συνέχεια ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Το 1-1 δεν ήρθε ποτέ και στο 66ο λεπτό ο Καμαρά έκανε δύο τα τέρματα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος των αντιπάλων τους και πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα, με τους Σιμά (70’) και Περέιρα (76’), έφτασαν στον θρίαμβο.

Η Σπάρτα Πράγας έμεινε «όρθια» στη Γερμανία, απέσπασε την ισοπαλία (1-1) από την Στουτγκάρδη κι έφτασε τους 4 βαθμούς. Ο Μιγιότ έβαλε νωρίς τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 9ο λεπτό. Οι Τσέχοι είχαν δοκάρι στο 14’ κι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Καϊρίνεν στο 32’. Μετά την ανάπαυλα, η Στουτγκάρδη άσκησε μεγάλη πίεση, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της.