Super League 2: Πρώτη νίκη για την Ηλιούπολη – Αποτελέσματα, highlights, βαθμολογίες

Super League 2: Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαίας της 3ης αγωνιστικής, η Ηλιούπολη πέτυχε μεγάλη νίκη (2-1) κόντρα στην Παναχαϊκή, πανηγυρίζοντας το πρώτο «τρίποντο» της στη σεζόν.
INTIME SPORTS

Η ομάδα της Αττικής πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» και προσπέρασε στη βαθμολογία τους Πατρινούς.

Η Ηλιούπολη προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ του Μαυρία, αλλά η Παναχαϊκή ισοφάρισε με τον Ντε Τομάς, πριν το φινάλε του ημιχρόνου (βλ. 42’).

Το τέρμα της ισοφάρισης έφερε ένταση, καθώς οι άνθρωποι των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μη τήρηση του fair-play.

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες έδωσαν μια δυνατή μάχη για το ποια θα πάρει το «τρίποντο» με τη μπίλια να κάθεται στο… κυανέρυθρο!

Ο Βασιλούδης σκόραρε στο 62’, βάζοντας και πάλι την Ηλιούπολη μπροστά στο σκορ, ένα προβάδισμα που το διατήρησε ως τη λήξη.

Ηλιούπολη (Παπαβασιλείου): Ντόκιτς, Καρανίκας (59′ Πολίτης), Τζόσεφ, Πολυχρόνης (59′ Κρέτσι), Μαριάνοβιτς, Λάμτσε, Βασιλούδης (74′ Μπλαντένοβιτς), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (89′ Πατάπης), Μαυριάς, Αλεξόπουλος (59′ Μάνος).
Παναχαϊκή (Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα (72′ Πολέτο), Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ (78′ Κοζορώνης), Ρόβας (78′ Μαδριγάλ), Νίλι, Λεσάι (59′ Τραορέ), Ντε Τόμας, Παπατόλιος (59′ Καραγιάννης).

10. Διαγόρας Ρόδου -2

– Κατόπιν της απόφασης 44/2024 του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ, έχουν αφαιρεθεί προσωρινά από την ΠΑΕ Διαγόρας τρεις βαθμοί.