Nations League: Πήρε το ντέρμπι στις Βρυξέλλες η Γαλλία - «Σφραγίζει» πρωτιά η Γερμανία

Nations League: Η Γαλλία ήταν η νικήτρια του ντέρμπι του Β’ ομίλου της League A καθώς επικράτησε 2-1 του Βελγίου στις Βρυξέλλες. Μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά του Γ’ ομίλου χρειάζεται η Γερμανία, μετά το 1-0 επί της Ολλανδίας.
Οι "μπλε" άλωσαν τις Βρυξέλλες
EPA/OLIVIER MATTHYS, ΑΜΠΕ

Στο… κατόπι της Ιταλίας στον Β’ όμιλο της League A έμεινε η Γαλλία. Οι «μπλε» επικράτησαν 2-1 του Βελγίου στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόλο Μουανί, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων (35’ πέν., 62’). Ο Οπέντα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους «κόκκινους διάβολους», ενώ στο 75’ ο Τσουαμενί άφησε τη Γαλλία με παίκτη λιγότερο, μια και αποβλήθηκε.

Έτσι, το «συγκρότημα» του Ντιντιέ Ντεσάμπ διατηρήθηκε 1 βαθμό πίσω από την Ιταλία, η οποία την ίδια ώρα διέλυσε 4-1 το Ισραήλ. Η «σκουάντρα ατζούρα» άνοιξε το σκορ στο 41’ με το πέναλτι του Ρετέγκι και στο 54’ ο Ντι Λορέντσο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στο 66’ ο Αμπού Φάνι μείωσε προσωρινά για το Ισραήλ, αλλά στο 73’ ο Φρατέζι έδωσε και πάλι… αέρα δύο τερμάτων τους Πρωταθλητές Ευρώπης και έξι λεπτά αργότερα ο Ντι Λορέντσο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στην «Allianz Arena» του Μονάχου η Γερμανία πήρε το ντέρμπι του Γ’ ομίλου της League A. Τα «πάντσερ» επικράτησαν 1-0 της Ολλανδίας με τέρμα του Λέβελινγκ στο 64’ και πήραν προβάδισμα 5 πόντων από τους «οράνιε». Πλέον, η «μάνσαφτ» χρειάζεται μόλις έναν βαθμό στα επόμενα δύο ματς για να «κλείσει» την πρωτιά και παράλληλα την είσοδο στο Final 4 του Nations League.

Πέρασε με Στρακόσια η Αλβανία από την Τιφλίδα

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αλβανία, η οποία επικράτησε 1-0 της Γεωργίας στην Τιφλίδα με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Αυτό ήταν το δεύτερο «τρίποντο» για την ομάδα του Σιλβίνιο στον Α' όμιλο της League B και «χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ασλάνι στο 48ο λεπτό.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του Nations League: