Premier League: Πήρε το ντέρμπι με την Τσέλσι η Λίβερπουλ

Επέστρεψε στην κορυφή η Λίβερπουλ επικρατώντας 2-1 της Τσέλσι – Αποτελέσματα και βαθμολογία.

2'

Η νίκη της Μάντσεστερ Σίτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στην έδρα της Γουλβς, ανάγκαζε τη Λίβερπουλ να επικρατήσει της Τσέλσι για να βρεθεί ξανά στην κορυφή. Οι «κόκκινοι» τα κατάφεραν και με το 2-1 επί των Λονδρέζων είναι ξανά μόνοι πρώτοι μετά από 8 αγωνιστικές στην Premier League.

Ο Σαλάχ με πέναλτι στο 29’ έκανε το 1-0, με τον Τζάκσον να ισοφαρίζει στο 48’. Τρία λεπτά μετά, ο Τζόουνς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Άρνε Σλοτ και αυτό το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τσέλσι γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα, λίγες μέρες πριν έρθει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην 2η αγωνιστική της League Phase του Conference League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματαμ, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής στην Premier League:

Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 4-1

(36΄ Κουλουσέφσκι, 52΄ Μπισούμα, 55΄ αυτ. Αρεολά, 60΄ Σον - 18΄ Κούντους)

Φούλαμ-Άστον Βίλα 1-3

(5΄ Χιμένες - 9΄ Ρότζερς, 59΄ Γουάτκινς, 69΄ αυτ. Ντιόπ)

Ίπσουιτς-Έβερτον 0-2