Euro 2020: Απίστευτη γκολάρα στο Σκωτία – Τσεχία! Έγραψε ιστορία ο Σικ (video)

Euro 2020: Μολονότι βρισκόμαστε μόλις στην τέταρτη ημέρα του 16ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ο Πάτρικ Σικ πέτυχε ένα τέρμα που είναι υποψήφιο για το κορυφαίο της διοργάνωσης.

Ο επιθετικός της Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση της Τσεχίας με την Σκωτία, η οποία διεξάγεται στη Γλασκώβη.

Ο Σικ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Τσέχους, ενώ στο 52ο λεπτό έκανε το 2-0 με μια απίστευτη γκολάρα!

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την μπάλα και βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον 25χρονο παίκτη να αποφασίζει να σουτάρει, ενώ βρισκόταν λίγο μετά τη μεσαία γραμμή. Ο Μάρσαλ ήταν εκτός εστίας κι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Το τέρμα του Σικ σημειώθηκε από απόσταση 44,8 μέτρων (49,7 γιαρδών) και είναι το πιο μακρινό γκολ που έχει μπει σε τελική φάση του Euro από το 1980 και μετά, όταν και δημιουργήθηκε το format με την πρώτη φάση των ομίλων!