Άνετα στον τελικό η Ίντερ

Η Ίντερ προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων που γίνεται στο....

Η Ίντερ προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων που γίνεται στο Άμπου Ντάμπι, , ύστερα από τη νίκη της με σκορ 3-0 επί της Κορεάτικης Σεονγκάμ στον ημιτελικό. Καλύτερος παίκτης των Ιταλών ήταν ο Ντιέγκο Μιλίτο, ωστόσο η αναμέτρηση «αμαυρώθηκε» από τον τραυματισμό του Γουέσλι Σνάιντερ. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (18/12) τη Μαζέμπε από το Κονγκό, η οποία είχε επικρατήσει την Τρίτη (14/12) της Ιντερνασιονάλ, με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Μιλάνου ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με τέρμα του Στάνκοβιτς, το οποίο αξίζει να σημειωθεί πως είναι το γρηγορότερο που έχει μπει στη διοργάνωση. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Ίντερ να προηγείται με 2-0, χάρη σε τέρμα του Ζανέτι στο 32ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντιέγκο Μιλίτο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 73’, με τον Αργεντινό επιθετικό να γίνεται από δημιουργός, «εκτελεστής».