«Με το δεξί» η Ρεάλ

Νικηφόρα ξεκίνησε η Ρεάλ Μαδρίτης τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για το 2011...

Νικηφόρα ξεκίνησε η Ρεάλ Μαδρίτης τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για το 2011, καθώς επικράτησε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» με 3-2 τη Χετάφε.

Για τους Μαδριλένους, το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ τα τέρματα για τη Ρεάλ διπλασίασε ο Μεσούτ Οζίλ στο 19'. Το τρίτο γκολ της ομάδας, και δεύτερο προσωπικό του, πέτυχε στο 57' ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Για τη Χετάφε μείωσε ο Ντάνιελ Παρέχο στο 29' σε 2-1 και ο Χουάν Αλμπίν στο 85ο λεπτό σε 3-2.

Επίσης, από τη Ρεάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αρμπελόα στο 82ο λεπτό. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η «βασίλισσα» παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Μπαρτσελόνα και η Χετάφε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς.