«Βασίλισσα» είναι η Μπαρτσελόνα!

Σε ένα σκληρό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με 2 γκολ του Λιονέλ Μέσι...

Το 1-0 έγινε με προβολή στο 76ο λεπτό, ενώ στο 87ο ο αργεντίνος έβαλε ένα γκολ που θα το θυμάται ο κόσμος για πολύ καιρό…
Η Ρεάλ από το 61ο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες, λόγο αποβολής του Πέπε ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα στον Ντάνι Άλβες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 0-2

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Η «Μπάρτσα» είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για τον τελικό.

87' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Ο Μέσι πήρε την μπάλα από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με το δεξί πλάσαρε για το 0-2. Υπόκλιση στον κορυφαίο παίκτη του κόσμου!

84' - 127 πάσες έχει αλλάξει η Ρεάλ, 482 η Μπαρτσελόνα!

76' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! O Μέσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραία προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από ωραία ενέργεια και γύρισμα της μπάλας από τα δεξιά του Άφελαϊ.

69' - Ο Βίγια έκανε το σουτ με τον Κασίγιας να αποκρούει. Στη συνέχεια ο Πέδρο έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ, με τον Μαρτσέλο στην διεκδίκηση να του πατάει το πόδι χωρίς να το αντιληφτεί ο διαιτητής για κάποια νέα… κόκκινη κάρτα.

66' - Φάουλ για την Ρεάλ, κεφαλιά του Ρονάλντο, η μπάλα άουτ

61' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Πέπε. «Σκαριά» στον Ντάνι Άλβες με δύναμη και δικαιολογημένη η απ’ευθείας κόκκινη κάρτα. Όλα τα λεφτά η αντίδραση του Μουρίνιο στο πάγκο της Ρεάλ, καθώς βλέπει την ομάδα του να παίζει για ακόμα μια φορά με 10 παίκτες. Στην συνέχεια ο Μουρίνιο αποβλήθηκε και θα παρακολουθήσει το παιχνίδι από τις κερκίδες.

51' - Η κατοχή της μπάλας είναι 29% - 71% υπέρ της Μπαρτσελόνα!

ENAΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Πίντο. Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα πλήρωσε την …μανούρα στην φυσούνα με αποβολή.

* - Κατά την είσοδο των ομάδων στα αποδυτήρια, έπεσαν κάποιες… «ψιλές» με τους παίκτες των δύο ομάδων να πιάνονται στη φυσούνα στα χέρια. Ωστόσο τα πράγματα ηρέμισαν γρήγορα.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Λίγες οι συγκινήσεις στα πρώτα 45 λεπτά

45'+2' Ο Ρονάλντο έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Βαλντές να αποκρούει

40' - Ένταση προς στιγμήν στο παιχνίδι ύστερα από κτύπημα εκτός φάσης του Ρονάλντο στον Πικέ

35' - Ύστερα από φάουλ, ο Πέπε έκανε την κεφαλιά, με τον Βαλντέζ να μπλοκάρει την μπάλα χωρίς πρόβλημα

26' - O Τσάβι βρέθηκε μπροστά από τον Κασίγιας με τον Ισπανό τερματοφύλακα της «Βασίλισσας» να αποκρούει

25' - Ελέγχει το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα στα πρώτα 25 λεπτά, χωρίς να έχει γίνει κάτι το αξιόλογο στον αγώνα.

11' - Σουτ του Βίγια με φάλτσο έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ!

3' - To πρώτο σουτ του αγώνα ανήκει στην Μπαρτσελόνα, με τον Τσάβι, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ο Κασίγιας