Ονειρεμένο τρεμπλ για την Πόρτο

Η Πόρτο συνέτριψε με σκορ 6-2 την Γκιμαράες στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας...
1'

Η Πόρτο συνέτριψε με σκορ 6-2 την Γκιμαράες στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας και ολοκλήρωσε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο μια άκρως πετυχημένη χρονιά μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Οι "δράκοι" προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 3' με τον Χάμες Ροντρίγκες από κοντά, έπειτα από σουτ του Φερνάντο Μπελούστσι, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 21' με αυτογκόλ του Άλβαρο Περέιρα. Η ομάδα του Βίλας-Μπόας πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Βαρέλα στο 22' και στο 23' ισοφάρισε ξανά ο Έντγκαρ σε 2-2.

Στο 36' ο Ρολάντο έκανε το 3-2 για την Πόρτο για έρθει το 4-2 από τον Χουλκ στο 43', με απευθείας εκτέλεση κόρνερ!!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας της Πόρτο, Μπέτο, απέκρουσε πέναλτι του Έντγκαρ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάμες Ροντρίγκες σκόραρε για δεύτερη φορά για το 2-5, ενώ ο ίδιος έκανε το 2-6 στο 74'.