Ο Σίσιτς έκρινε τη «μάχη» της Κρήτης

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά από έξι χρόνια πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε του Εργοτέλη με σκορ 1-0....

1'

Οι οπαδοί ΟΦΗ ήταν συνεπείς στο ραντεβού και περίπου 6.000 έδωσαν δυναμικό «παρών» για να σπρώξουν την ομάδα τους στη νίκη.

Αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 15λεπτο, οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου ανέλαβαν πρωτοβουλία, ισορρόπησαν και με κορυφαίους τους Βερόν, Σουμπίνιο... ετοίμαζαν την αντεπίθεσή τους.

Στο 31’, ο Μίρνες Σίσιτς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και «έγραψε» το 1-0. Καλύτερο ντεμπούτο δεν μπορούσε να φανταστεί ο Σλοβένος, αλλά έπρεπε να περιμένει μέχρι το φινάλε για να πανηγυρίσει.

Από την άλλη πλευρά, ο Εργοτέλης στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντέδρασε, με μόνη εξαίρεση την ευκαιρία στο 79’ με την κεφαλιά του Κατσικοκέρη, ενώ στο 92’ ο Παπουλής θα μπορούσε να έχει «κλειδώσει» το τρίποντο όταν νικήθηκε από τον Πίρσον στο τετ α τετ.