Παραδόθηκε φαρμακευτικό υλικό στους Έλληνες της Μαριούπολης
Φορτίο με φαρμακευτικό υλικό παραδόθηκε την Τρίτη 3 Μαρτίου στην Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων Ουκρανίας, για να διανεμηθεί στα χωριά της ευρύτερης περιοχής και της Ανατολικής Ουκρανίας, όπου διαμένουν ελληνικής καταγωγής πολίτες.
![Παραδόθηκε φαρμακευτικό υλικό στους Έλληνες της Μαριούπολης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2015/03/04/mariupol-hospital.jpg?t=z5p5YEK8Gu2kNolXuYhgtw)
Το φαρμακευτικό υλικό, το οποίο παραδόθηκε στο κτήριο της Ομοσπονδίας στη Μαριούπολη, απέστειλε η ελληνική Μη Κυβερνητική Οργάνωση «Φαρμακοποιοί του Κόσμου», ως βοήθεια προς το δοκιμαζόμενο πληθυσμό της περιοχής.
Παρόντες στην παράδοση του φορτίου ήταν ο διευθύνων το Γενικό Προξενείο της Ελλάδας στη Μαριούπολη, Μιχαήλ Σταμάτης, καθώς και η πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων Ουκρανίας, Αλεξάνδρα Προτσένκο.
Ένα μέρος του φαρμακευτικού υλικού θα προωθηθεί στο νοσοκομείο της Μαριούπολης, όπου οι ελλείψεις σε φάρμακα είναι μεγάλες.