Θανάσης Γιαννακόπουλος: Φτάνουν τα ευχολόγια, ξέρουμε τα προβλήματα και τις λύσεις
Από καρδιάς μίλησε ο κ. Θανάσης Γιαννακόπουλος, όταν κλήθηκε να ανέβει στο βήμα του ΣΦΕΕ.
![Θανάσης Γιαννακόπουλος: Φτάνουν τα ευχολόγια, ξέρουμε τα προβλήματα και τις λύσεις](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2018/01/24/thanasis-giannakopoulos.jpg?t=71Wzc4sBwPh7K0RqB7N3KQ)
Επιμέλεια: Διονυσία Προκόπη
Ο κ. Θανάσης Γιαννακόπουλος παρευρέθηκε στην εκδήλωση για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συνδέσμου Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων Ελλάδος (ΣΦΕΕ), την Τρίτη (23/01/2018).
Μετά τις παρεμβάσεις των εκπροσώπων της κυβέρνησης και των κομμάτων της αντιπολίτευσης, καθώς επίσης και θεσμικών φορέων, κλήθηκε να απευθύνει ένα σύντομο χαιρετισμό. Περιέγραψε την τραγική κατάσταση που βρίσκεται ο κλάδος του φαρμάκου και τόνισε «εμείς (σ.σ. η βιομηχανία) ξέρουμε τι προβλήματα έχουμε και πώς θα τα επιλύσουμε».
Ωστόσο, στην προσπάθεια να συνεχίσει να υπάρχει η ελληνική παραγωγή φαρμάκου και να διασφαλιστούν οι θέσεις εργασίας, χρειάζεται να είναι αρωγός η Πολιτεία. Επομένως, πρέπει να σταματήσουν τα ευχολόγια και «να πούμε την πραγματικότητα» κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου. «Πρέπει η πολιτεία να βοηθήσει, είμαστε έτοιμοι να βοηθήσουμε κι εμείς από τη δική μας τη σκοπιά» τόνισε και απευθυνόμενος στον υπουργό Υγείας έκλεισε την παρέμβασή του λέγοντας: «Κάντε ό,τι μπορείτε».
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)