Η ΒΙΑΝΕΞ στο πλευρό του Σωματείου «Φάρος Τυφλών της Ελλάδος»
Τα τελευταία χρόνια η ΒΙΑΝΕΞ στηρίζει σταθερά το Σωματείο «Φάρος Τυφλών της Ελλάδος».
![Η ΒΙΑΝΕΞ στο πλευρό του Σωματείου «Φάρος Τυφλών της Ελλάδος»](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2019/02/14/vianex-building-5.jpg?t=Zthg_H4bc3T2foXMQiOdFw)
Έτσι και φέτος προχώρησε σε δωρεά αξιόλογου ποσού για τα Προγράμματα «Πολιτιστικές - Αθλητικές Δραστηριότητες για όλους» και πιο συγκεκριμένα τη λειτουργία Ομάδων Παραδοσιακών Χορών Τυφλών (νέων, μέσης και τρίτης ηλικίας) και την Οργάνωση πολιτιστικών δράσεων και χορευτικών εκδηλώσεων του Σωματείου. Η δράση αυτή του Σωματείου περιλαμβάνει και συμμετοχή σε διοργανώσεις και φεστιβάλ δομών και δήμων ανά την Ελλάδα, σε συνεργασία και με συλλόγους βλεπόντων.
Σκοπός αυτής της μοναδικής δομής είναι η σωματική άσκηση και ενδυνάμωση, η ανάπτυξη δεξιοτήτων, η βελτίωση της κινητικότητας, η υψηλή κοινωνική ενσωμάτωση αλλά και η επαφή με τον πολιτισμό, μέσα από δράσεις δικτύωσης με την κοινότητα, σε μια άκρως δημιουργική – συμμετοχική διαδικασία.
![](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2019/02/14/faros-tyflwn.jpg?t=bzYlAhe4topKxlxVaNw5dA)
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Το φυσάνε και δεν κρυώνει στην Τουρκία με τις γαλανόλευκες εμφανίσεις της Ολυμπιακής ομάδας τους](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/27/28ba736d-tourkoi-galanoleyka1.jpg?t=hQiJUmV7ISOSG6rOTwX1wA)