Το Ελληνικό σχολείο του Στάτεν Αϊλαντ γιόρτασε την επέτειο της Ανεξαρτησίας
Το Ελληνικό σχολείο της κοινότητας Αγ. Νικολάου/Αγ. Τριάδας στο Στάτεν Αϊλαντ γιόρτασε την επέτειο της Ανεξαρτησίας με ένα όμορφο εορταστικό πρόγραμμα το Σάββατο 25 Μαρτίου στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα εκδηλώσεων.
![Το Ελληνικό σχολείο του Στάτεν Αϊλαντ γιόρτασε την επέτειο της Ανεξαρτησίας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2017/03/27/SAM_5331-760x507.jpg?t=4DeUabMCNjoUCoMUAG-Sfg)
Οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν και διάβασαν το ιστορικό της Επανάστασης σε άπταιστα Ελληνικά συγκινώντας τους πάντες.
Η διευθύντρια του σχολείου Αναστασία Μαντά ευχαρίστησε τους μαθητές για τις προσπάθειες που καταβάλλουν και κάλεσε όλους να συμμετέχουν στην μεγάλη παρέλαση της 5ης Λεωφόρου.
Ο ιερατικός προϊστάμενος π. Νικόλαος Πετροπουλάκος αναφέρθηκε στο ρόλο που διαδραμάτισε η εκκλησία και η Ορθόδοξη πίστη στην απελευθέρωση της Ελλάδας.
Ο πρόεδρος του εκκλησιαστικού συμβουλίου, Αναστάσιος Ανάστος, συνεχάρη το εκπαιδευτικό προσωπικό, τους μαθητές και τους γονείς για την αγάπη τους στο Ελληνικό σχολείο.
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Ντέμη Γεωργίου: «Το πάρτυ του γάμου της θα το κάνουμε στην κηδεία» - Τι λέει στενή φίλη της σεφ](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/22/036346a2-demi-Georgiou.jpg?t=F0g695XafvIVi91CZD2uBg)
![Θεσσαλονίκη: Τον έκαψαν με θερμαινόμενη κουβέρτα την ώρα χειρουργείου - Χειροπέδες σε 3 άτομα](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/22/xeirourgeio.jpg?t=H53qIMHmU3_568IO2LRCbg)