Τα Χριστούγεννα των αγωνιστών στο Μεσολόγγι το 1822
Η πρώτη πολιορκία (η δεύτερη κατέληξε στην ηρωική Έξοδο του 1826) άρχισε στα τέλη Οκτωβρίου 1822 και βρήκε επικεφαλής των Οθωμανικών δυνάμεων τον Ομέρ Βρυώνη.
![Τα Χριστούγεννα των αγωνιστών στο Μεσολόγγι το 1822](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2022/12/25/markos-botsaris.jpg?t=Fa20Sp1XSYjFqz-eXUWxfA)
Είχε προηγηθεί η ήττα των Ελλήνων και των Φιλελλήνων στη μάχη του Πέτα, έξω από την Άρτα. Ο Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, ο Μάρκος Μπότσαρης, ο Θανάσης Ραζηκότσικας και άλλοι ήσαν επικεφαλής της άμυνας των Ελλήνων. Πάντα λίγοι οι Μεσολογγίτες απέναντι σε πολυάριθμο στράτευμα. Αλλά το Μεσολόγγι βαστούσε.
Διαβάστε περισσότερα στο iellada.gr
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή