Εκδήλωση αφιερωμένη στον Άγιο Λουκά τον Ιατρό
Η Μητρόπολη Αργολίδος διοργάνωσε χθες στην αίθουσα της πρώτης Βουλής των Ελλήνων στο Ναύπλιο, εκδήλωση προς τιμή του Ιατρικού κόσμου, αφιερωμένη στον Άγιο Λουκά τον Ιατρό, Αρχιεπίσκοπο Συμφερουπόλεως και Κριμαίας.
![Εκδήλωση αφιερωμένη στον Άγιο Λουκά τον Ιατρό](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/03/20/ebb7bc4e5006cde6c22ddde235da76d6.jpg?t=B3j6Ci1_g9dc_PkurQh9xA)
Την εκδήλωση προσφώνησε ο διευθυντής της Παθολογικής κλινικής Ναυπλίου κ. Παναγιώτης Χέρας , ενώ χαιρετισμούς απεύθυναν ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου κ. Πέτρος Τατούλης και ο εκπρόσωπος του Δημάρχου Ναυπλίου κ. Θ. Κοτίτσας.
Κύριοι ομιλητές ήταν ο καθηγητής Χειρουργικής κ. Γ. Παπαγεωργίου , ο οποίος ανέπτυξε το θέμα «Επιστήμη και θαύμα ,μπορούν να συνυπάρξουν» , ο κ. Γρ. Λακιώτης και ο μητροπολίτης Αργολίδος κ. Νεκτάριος με θέμα , «Η συμβολή του Αρχιεπισκόπου Λουκά στη χειρουργική».
Από την Ουκρανία ήρθε στην εκδήλωση κι η δισέγγονη του Αγίου Λουκά, η οποία είναι ιατρός αναισθησιολόγος, και ανέπτυξε το θέμα «Ο παππούς μου και εγώ».
Παρών στην εκδήλωση ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης Φ. Στεφανόπουλος, ο τέως δήμαρχος Ναυπλίου Γ. Τσούρνος , η διευθύντρια της ΔΕΥΑΝ Α. Μαντά και ο πατέρας Γεώργιος Σελλής πρόεδρος του ΙΣΚΕ κα.
Πηγη exapsalmos.gr
Διαβάστε επίσης
Εκδήλωση αφιερωμένη στον Άγιο Λουκά στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
Trending
![Αποχωρεί ο Δραγασάκης από τον ΣΥΡΙΖΑ](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/18/322828fa-dragasakis.jpg?t=T1cdTIsHUgBpLIrr9HMwQA)