Πίνατ: Ο σκύλος - μασκότ του Μεγάρου Μαξίμου υποδέχτηκε τη Φινλανδή πρωθυπουργό
Στη χώρα μας βρίσκεται η πρωθυπουργός της Φινλανδίας, Σάνα Μάριν, την οποία υποδέχτηκε ο πρωθυπουργός αλλά και ο σκύλος - μασκότ του Μαξίμου, ο γνωστός Πίνατ
![Πίνατ: Ο σκύλος - μασκότ του Μεγάρου Μαξίμου υποδέχτηκε τη Φινλανδή πρωθυπουργό](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2022/04/28/pinat.jpg?t=7b-I1jsZxfZy_wUHi2v1Ug)
Ο σκύλος-μασκότ του Μεγάρου Μαξίμου, Πίνατ, περίμενε την πρωθυπουργό της Φινλανδίας, Σάνα Μαρίν, μαζί με τον Κυριάκο Μητσοτάκη, στην είσοδο του Μεγάρου Μαξίμου, κατά τη σημερινή τους συνάντηση.
Η Φινλανδή πρωθυπουργός απόλυτα εξοικειωμένη με τα ζώα, χάιδεψε τον Πίνατ, πριν πάρει ποζάρει για μια κοινή φωτογραφία στην είσοδο του Μεγάρου Μαξίμου.
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2022/04/28/maximou1.jpg?t=zX89T5O59D2OLr-fk9w_jw)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2022/04/28/maximou3.jpg?t=UjFwM8iV1GLMawQcbhJgFw)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2022/04/28/maximou2.jpg?t=rK6wmwXssXWDtHNNX-DT6A)
Ο πρωθυπουργός μίλησε με τη Φινλανδή ομόλογό του για την τουρκική προκλητικότητα, την κατάσταση στην Ουκρανία και την πιθανή ένταξη της Φινλανδίας στο ΝΑΤΟ.
Διαβάστε επίσης:
Ο «Πίνατ» διέκοψε τις δηλώσεις με τον Σλοβάκο πρωθυπουργό -Ποια ήταν η αντίδραση του Μητσοτάκη (vid)
Άκης Σκέρτσος: «Δανείστηκε» τον Πίνατ του πρωθυπουργού για να στείλει ευχές