Συγκινητική η τελετή του Νιπτήρος στην Ι.Μ. Βαρσών Μαντινείας
Σε κλίμα κατάνυξης τελέστηκε σήμερα το μεσημέρι από τον σεβασμιώτατο μητροπολίτη Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρο, η τελετή του Νιπτήρος, στον περίβολο της ιεράς μονής Αγίου Νικολάου Βαρσών, όπου φυλάσσονται τα ιερά λείψανα και η κάρα των Αγίων Νεομαρτύρων και πολιούχων της Τρίπολης Δημητρίου και Παύλου, παρουσία πολυπληθούς κοινού από την Αρκαδία και την Αργολίδα, μεταξύ των οποίων ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λυκουρέντζος, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Πέτρος Τατούλης και αυτοδιοικητικοί παράγοντες.
![Συγκινητική η τελετή του Νιπτήρος στην Ι.Μ. Βαρσών Μαντινείας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/05/01/ca630027f4ce978753a541af57b9b4af.jpg?t=jbN9LEMdPfKhysgQjI-fQw)
Ο σεβασμιώτατος κ. Αλέξανδρος, αναπαριστώντας τον Ιησού Χριστό, έπλυνε τα πόδια δώδεκα ιερέων που υποδύονταν τους 12 μαθητές, ενώ από τον εξώστη του μοναστηριού ο πρωτοσύγκελος αρχιμανδρίτης Θεόκλητος Ντούλιας, διάβαζε αποσπάσματα από το ιερό Ευαγγέλιο.
Η αναπαράσταση της τελετής του Νιπτήρος πραγματοποιείται στην ιερά μονή Βαρσών τα τελευταία 19 χρόνια και είναι μια ιδιαίτερα συγκινητική τελετή, που διδάσκει ταπεινότητα. Η τελετή αυτή, όπως σημείωσε ο μητροπολίτης Μαντινείας Αλέξανδρος, τελείτε σε υπόμνηση του «αγαπάτε αλλήλους», που άφησε ως παρακαταθήκη ο Θεάνθρωπος Κύριος, λίγο πριν τη σταύρωση και δεν πρέπει να ξεχνά κανείς.
Με την λήξη της τελετής ο μητροπολίτης μύρωσε όλους όσους παρακολούθησαν την τελετή του Νιπτήρος στο καθολικό της ιεράς μονής του Αγίου Νικολάου.
Trending
![Κοιλιά «πλάκα» με μία κίνηση: Βάλτε κάθε πρωί στον καφέ σας αυτό το υλικό και κάψτε άμεσα το λίπος](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/31/e2d61d4a-kafes-epipedi-koilia.jpg?t=nuNNxnb-XCWENUE_BAMchg)