Μετά από 39 χρόνια λειτουργία εκκλησίας στα Κατεχόμενα
Τα Άγια Θεοφάνεια θα εορταστούν φέτος μετά από 39 χρόνια στην Αγία Τριάδα της κατεχόμενης Γιαλούσας, χωροστατούντος του Επισκόπου Καρπασίας Χριστοφόρου.
![Μετά από 39 χρόνια λειτουργία εκκλησίας στα Κατεχόμενα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/01/04/f7906344f8c29a378df6a34f6b1c0d62.jpg?t=TvS7g8onNNRNGDpFEfqtVQ)
Μετά το πέρας της λειτουργίας στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας θα πραγματοποιηθεί καθαγιασμός των υδάτων στη θάλασσα του Αγίου Θέρισσου στην Γιαλούσα.
Ο κοινοτάρχης της Γιαλούσας, Πανίκος Χατζηπαντελής, δήλωσε στο Sigmalive συγκινημένος που θα πραγματοποιηθεί η λειτουργία των Φώτων μετά από 39 χρόνια επισημαίνοντας ότι ήδη έχουν ειδοποιηθεί όλοι οι κοινοτάρχες και οι κάτοικοι της περιοχής Καρπασίας.
Σημειώνεται ότι στην Αγία Τριάδα διαμένουν 80 εγκλωβισμένοι και η εκκλησία της Αγίας Τριάδας είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
ΠΗΓΗ ΣΙΓΜΑ
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή