Στη ζωή και στο θάνατο μαζί! Μια ιστορία με τραγική κατάληξη που συγκινεί...
Ήταν 13 Ιανουαρίου 2018, όταν η Πυροσβεστική Υπηρεσία Αμφιλοχίας, ενημερώθηκε για πυρκαγιά σε πρώτο όροφο διώροφης κατοικίας στην περιοχή της Μπαμπίνης στο Ξηρόμερο.
![Στη ζωή και στο θάνατο μαζί! Μια ιστορία με τραγική κατάληξη που συγκινεί...](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2018/02/11/ilikiomeno-zeugari.jpg?t=M0TuNXFrA4y-EW3PI8zvvg)
Οι πυροσβέστες φτάνοντας στο σημείο διαπίστωσαν, ότι φιάλη υγραερίου είχε εκραγεί με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά το ηλικιωμένο ζευγάρι που διέμενε στην οικία. Ένας άνδρας 82 και η 77χρονη σύζυγός του. Άμεσα τους παρέλαβε ασθενοφόρο που τους μετέφερε στο Κέντρο Υγείας Αστακού, ωστόσο λόγω της σοβαρότητας της κατάστασής τους, καθώς έφεραν βαριά τραύματα και εγκαύματα, κρίθηκε σκόπιμη η διακομιδή τους στο νοσοκομείο Μεσολογγίου και εν συνεχεία σε νοσηλευτική μονάδα της Πάτρας.
Λίγες ημέρες αργότερα, μιας και η κατάστασή τους δεν βελτιωνόταν, το ιατρικό προσωπικό σε συνεννόηση με τους οικείους τους, αποφάσισε να μεταφερθούν σε εξειδικευμένα ιδρύματα της Αθήνας. Έτσι λοιπόν ο 82χρονος διεκομίσθη στο ΚΑΤ και η 77χρονη στο Ασκληπιείο Βούλας.
Όπως αναφέρει το sinidisi.gr, η κατάσταση της υγείας τους όμως δεν εξελίχθηκε όπως περίμεναν οι οικείοι τους και την Παρασκευή (9/2) κατέληξαν και οι δύο, μέσα σε διάστημα λίγων ωρών ο ένας από τον άλλον! Αυτό που λέμε δηλαδή στη ζωή και στο θάνατο μαζί!
Η κηδεία των ηλικιωμένων έγινε το Σάββατο στη Μπαμπίνη σε κλίμα βαθιάς οδύνης.