Συμμετοχή Α/ΓΕΝ στη Σύνοδο Αρχηγών Ευρωπαϊκών Ναυτικών CHENS 2014
Ο Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης ΠΝ, συμμετείχε στη σύνοδο Αρχηγών Ευρωπαϊκών Ναυτικών, (CHIEFS OF EUROPEAN NAVIES – CHENS 2014), που διεξήχθη στο Πόρτσμουθ του Ην. Βασιλείου από 22 έως 23 Μαΐου 2014.
![Συμμετοχή Α/ΓΕΝ στη Σύνοδο Αρχηγών Ευρωπαϊκών Ναυτικών CHENS 2014](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/05/26/0041cf3bb22180e4b86dec2af80c48e7.jpg?t=vnhky9EviNZzGkFx4i8Vmg)
Η σύνοδος CHENS διοργανώνεται σε ετήσια βάση από το 1990 και λαμβάνουν μέρος οι Αρχηγοί των Ευρωπαϊκών Ναυτικών των κρατών, που είναι μέλη του ΝΑΤΟ ή της Ευρωπαϊκής Ένωσης ενώ προσκαλούνται ο Διοικητής των Ναυτικών δυνάμεων των ΗΠΑ στην Ευρώπη, καθώς και υψηλόβαθμα στελέχη του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως παρατηρητές ή εισηγητές. Ανάμεσα στους εισηγητές της φετινής συνόδου ήταν και η Επίτροπος Θαλασσίων Υποθέσεων και Αλιείας κα Μαρία Δαμανάκη.
Τα κύρια θέματα, που συζητήθηκαν στη φετινή σύνοδο και στα οποία τοποθετήθηκε και ο Αρχηγός ΓΕΝ, ήταν η συμβολή των ναυτικών δυνάμεων στις επιχειρήσεις στη ξηρά, η διυπηρεσιακή συνεργασία για τη θαλάσσια ασφάλεια και η διαμόρφωση πολιτικών για τη διατήρηση στελεχών υψηλών προδιαγραφών, θέμα το οποίο είχε προταθεί από το ΓΕΝ και αναπτύχθηκε από Έλληνα επιτελή.
Στο περιθώριο της συνόδου, ο Αρχηγός ΓΕΝ είχε την ευκαιρία να συναντηθεί και να συζητήσει με όλους τους ομολόγους του, θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος.
Διαβάστε επίσης
Τουρκικές φρεγάτες έφτασαν στις Κυκλάδες
Trending
![Τέλος στις «σακαράκες»: Έρχεται υποχρεωτική απόσυρση αυτοκινήτων, αφορά σχεδόν 3 εκατ. οχήματα](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/30/0436f334-amaxia.jpg?t=-9OehTn3t7ImrTP-0qNFPQ)
![Κοιλιά «πλάκα» με μία κίνηση: Βάλτε κάθε πρωί στον καφέ σας αυτό το υλικό και κάψτε άμεσα το λίπος](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/31/e2d61d4a-kafes-epipedi-koilia.jpg?t=nuNNxnb-XCWENUE_BAMchg)