Το κρητικό κρασί ταξιδεύει... στις ΗΠΑ
Οι οινοποιοί της Κρήτης ετοιμάζονται να επισκεφτούν τη Νέα Υόρκη στις 5 Ιουνίου, οργανώνοντας μια εξειδικευμένη εκδήλωση γευσιγνωσίας Κρητικών Οίνων.
![Το κρητικό κρασί ταξιδεύει... στις ΗΠΑ](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/05/22/0f693a15740caccb6657ce9c906d1649.jpg?t=_73TM_wuSbvnl1TfdAQE5w)
Παρουσιάζοντας πάνω από 20 Οινοποιεία και 50 διαφορετικές ετικέτες, οι Κρητικές ποικιλίες θα έχουν την τιμητική τους, υπογραμμίζοντας τις ιδιαιτερότητες του Κρητικού Αμπελώνα αλλά και το εξαιρετικό ποιοτικό τους επίπεδο. Η εκδήλωση θα γίνει στο εστιατόριο Humphrey του κεντρικού ξενοδοχείου «Eventi Hotel» ( 839 Sixth Avenue, 2ος Όροφος) και απευθύνεται αποκλειστικά σε δημοσιογράφους, εισαγωγείς και επαγγελματίες του χώρου της εστίασης.
Η ενέργεια συγχρηματοδοτείται από εθνικά και ευρωπαϊκά κονδύλια, το Δίκτυο Οινοποιών Ηρακλείου-Λασιθίου, το Δίκτυο Οινοποιών Χανίων-Ρεθύμνης και το Επιμελητήριο Ηρακλείου, στο πλαίσιο του προγράμματος «ΚΟΑ- Προώθηση Οίνων σε Τρίτες Χώρες».