Α. Βορίδης: «Ήμουν ακτιβιστής της Δεξιάς»
Το ρόλο του... ακτιβιστή της Δεξιάς απέδωσε ο Μάκης Βορίδης στον εαυτό του, αναφερόμενος σε φασαρίες που είχε εμπλακεί κατά τη διάρκεια των φοιτητικών του χρόνων.
![Α. Βορίδης: «Ήμουν ακτιβιστής της Δεξιάς»](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/02/20/4b494f16fd4f74164980b7557965da57.jpg?t=m7l30xJIOya9W8JR-oZSmw)
«Πράγματι, ως νέος, ήμουν ένας ακτιβιστής της Δεξιάς. Κι εκείνες οι εποχές είχαν φασαρίες και σε μερικές από εκείνες τις φασαρίες έχω συμμετάσχει», δήλωσε ο υπουργός Υποδομών, μιλώντας στο ρ/σ «ΒΗΜΑ 99,5».
Πάντως, ο κ. Βορίδης υποστήριξε ότι εξελίχθηκε, όπως όλοι άλλωστε οι άνθρωποι, ενώ ερωτηθείς γιατί δεν έχει ζητήσει δημόσια συγνώμη για το παρελθόν του, επισήμανε: «η δημόσια αυτοκριτική είναι ένα ίδιον της Αριστεράς. Τις αυτοκριτικές μας οι δεξιοί τις κάνουμε ή με τον εξομολόγο ή με τον εαυτό μας».
Δεν έχω προσωπική αντιδικία
Αναφερόμενος στην αποχώρησή του από το ΛΑΟΣ, ο υπουργός Υποδομών ανέφερε ότι ένας χωρισμός μπορεί μεν να δημιουργεί πικρά συναισθήματα, αλλά ο ίδιος δεν προτίθεται να μπει «σε συζήτηση αντεγκλήσεων. Δεν έχω καμία προσωπική αντιδικία με τον οποιονδήποτε».
Άλλωστε, χαρακτήρισε την απόφασή του να υπερψηφίσει το νέο μνημόνιο πολιτική, προσθέτοντας ότι η προσχώρησή του στη ΝΔ «συνδέεται με την κεντρική πολιτική ανάγκη, το μεγάλο πολιτικό ζήτημα το οποίο υπάρχει και θα τεθεί στις εκλογές, η ψήφος του ελληνικού λαού να αναδείξει μια κυβέρνηση που θα είναι αξιόπιστη στο εξωτερικό».