Έτοιμη η διακήρυξη του «τρίτου πόλου»
Στις 10 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα η πανηγυρική εκδήλωση του «τρίτου πόλου», δηλαδή της συμπαράταξης της ΔΗΜΑΡ και των συμμάχων της που θα κατέβουν σε ενιαίο ψηφοδέλτιο στις ευρωεκλογές.
![Έτοιμη η διακήρυξη του «τρίτου πόλου»](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/02/19/95a178e9add59262d070c5460222e955.jpg?t=HTBJdiiJsfw9wYlYgVp9HQ)
Σύμφωνα με «Τα Νέα», το ευρωψηφοδέλτιο θα φέρει τον τίτλο Δημοκρατική Αριστερά και τη λέξη Συμπαράταξη, συνοδευόμενη από τον προσδιορισμό Σοσιαλιστική, Προοδευτική ή κάτι ανάλογο.
Τις σχετικές αποφάσεις έλαβε η Εκτελεστική Επιτροπή της ΔΗΜΑΡ την Τρίτη και πρόκειται να επικυρωθούν το Σάββατο από την Κεντρική Επιτροπή του κόμματος.
Στο μεταξύ, έτοιμη είναι και η διακήρυξη του «τρίτου πόλου», η οποία θα δοθεί στη δημοσιότητα συνοδευόμενη από υπογραφές.
Κατά τις ίδιες πληροφορίες, στον «τρίτο πόλο» εντάσσεται η Μαριλένα Κοππά, καθώς και ο πρώην βουλευτής Αργύρης Λαφαζάνης από την Χαλκιδική.