Καλαφάτης: Το βάρος θα το σέρνει ο κ. Μπουτάρης
Το γεγονός ότι χρειάστηκε να ψηφιστεί τροπολογία στη Βουλή για να μην έχει κώλυμα ο Γιάννης Μπουτάρης να θέσει εκ νέου υποψηφιότητα για δήμαρχος Θεσσαλονίκης, επειδή δεν είχε παραιτηθεί εγκαίρως από τη θέση του προέδρου του Φεστιβάλ Κινηματογράφου, σχολίασε ο υποψήφιος δήμαρχος Σταύρος Καλαφάτης, αφήνοντας αιχμές σε βάρος του κ. Μπουτάρη για «ένα βάρος που θα το σέρνει».
![Καλαφάτης: Το βάρος θα το σέρνει ο κ. Μπουτάρης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/04/09/040e32052855c7e660f6901f61ddec3a.jpg?t=D6GQZMV7ZHzMEnEIZH_hcA)
«Τι να πει κανείς; Δεν είναι εντάξει, ούτε με τις στοιχειώδεις προσωπικές του υποχρεώσεις. Μπορεί να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις της πόλης; Δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη με τον κ. Μπουτάρη. Το αγνόησε; Δεν έδειξε την επιμέλεια που έπρεπε; Δεν ήξερε; Σε κάθε περίπτωση όμως. Αλήθεια: μπορεί κανείς να εμπιστευθεί αυτόν τον άνθρωπο για να πάρει τα ηνία της πόλης στα χέρια του;» δήλωσε ο κ. Καλαφάτης.
Σε ερώτηση για το κατά πόσον θεωρεί ότι η κυβερνητική νομοθετική παρέμβαση στο θέμα υπονομεύει την δική του υποψηφιότητα, ο Σταύρος Καλαφάτης απάντησε: «Για μένα ο στόχος παραμένει ο ίδιος. Τον κύριο Μπουτάρη είχα να αντιμετωπίσω ως κύριο αντίπαλό μου πριν ενάμιση μήνα, τον κύριο Μπουτάρη θα αντιμετωπίσω και σήμερα. Από εκεί και πέρα το βάρος θα το σέρνει ο κ. Μπουτάρης. Αυτός έχει το πρόβλημα.»
Διαβάστε επίσης:
Κανονικά η υποψηφιότητα Μπουτάρη με νομοτεχνική βελτίωση
Trending
![Ντέμη Γεωργίου: «Το πάρτυ του γάμου της θα το κάνουμε στην κηδεία» - Τι λέει στενή φίλη της σεφ](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/22/036346a2-demi-Georgiou.jpg?t=F0g695XafvIVi91CZD2uBg)