Επίσκεψη Αμανατίδη, στο Γαλλικό Προξενείο στη Θεσσαλονίκη
Στο Γαλλικό Προξενείο στη Θεσσαλονίκη, για να εκφράσει συλλυπητήρια για την τρομοκρατική επίθεση στο Παρίσι μετέβη ο υφυπουργός Εξωτερικών, Γιάννης Αμανατίδης, σήμερα το απόγευμα.
![Επίσκεψη Αμανατίδη, στο Γαλλικό Προξενείο στη Θεσσαλονίκη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2015/11/14/o-ufupourgos-eksoterikon-giannis-amanatidis.jpg?t=GKn0Hzv3MOVDrv3cTtV9_Q)
Στο μήνυμά του ανέφερε τα εξής:
«Στόχος των τρομοκρατών είναι να σύρουν την Ευρώπη σε έναν Μεσαίωνα φρίκης και διαχωρισμών. Η υπεράσπιση των αρχών -που η Γαλλία υπερασπίζεται- του ανθρωπισμού και της δημοκρατίας, είναι και δικό μας χρέος. Εκφράζοντας τη βαθιά οδύνη και τα συλλυπητήρια μου, είμαι βέβαιος πως από κοινού θα υπερασπιστούμε τις κοινές αυτές αρχές».
Προηγουμένως, ο κ. Αμανατίδης άναψε συμβολικά ένα κερί στην είσοδο του γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης στην μνήμη των θυμάτων της επίθεσης, συμμετέχοντας στην εκδήλωση συμπαράστασης στο γαλλικό λαό.