Στο Ελληνικό Μουσείο Μελβούρνης ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος
Το Ελληνικό Μουσείο Μελβούρνης οργανώνει κινηματογραφικές προβολές στον προαύλιο χώρο του.
![Στο Ελληνικό Μουσείο Μελβούρνης ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/01/23/page154_1.jpg?t=gGpFGqXc2HBu1FD79r2waw)
Στα τέσσερα Σάββατα του τελευταίου μήνα του φετινού καλοκαιριού, θα προβληθούν τέσσερις ταινίες του κλασικού ελληνικού κινηματογράφου.
Tέσσερις μεγάλες Ελληνίδες ερμηνεύτριες έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και στις τέσσερις ταινίες. Το Σάββατο, 6 Φεβρουαρίου, θα προβληθεί "Η Χαρτοπαίκτρα" (1964) με την Ρένα Βλαχοπούλου. Το Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου, η "Λόλα" (1964) με την Τζένη Καρέζη, το Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου, η "Ηλέκτρα" (1962) με την Ειρήνη Παπά και το Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου, "Το Δόλωμα" (1964) με την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Όλες οι ταινίες έχουν υπότιτλους στα Αγγλικά.
Επίσης, η καταπράσινη αυλή του κτιρίου του πρώην Βασιλικού Νομισματοκοπείου θα γεμίσει με αρώματα ελληνικής κουζίνας. Για πρώτη χρονιά, θα λειτουργήσει η "Ψησταριά", που θα σερβίρει ορεκτικά, φαγητά της ώρας και παγωτό.