Final 8, Κύπελλο Ελλάδας | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Πήρε το ντέρμπι και πάει τελικό!

Final 8, Κύπελλο Ελλάδας: Ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-65 του Παναθηναϊκού στον δεύτερο ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

Final 8 Κύπελλο Ελλαδας
2'

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για 11η συνεχόμενο ματς τους «πράσινους», εκμεταλλευόμενοι το ξέσπασμα που έκαναν στην τρίτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που του επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια, όντας στο +5 (40-35). Το σκηνικό ανατράπηκε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κάναν και Παπανικολάου να ηγούνται του «ερυθρόλευκου» ξεσπάσματος! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν σερί 17-0, σημειώνοντας 5/6 τρίποντα κι έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο, όντας μπροστά με 64-50, με το «τριφύλλι» να σκοράρει μόλις 10 πόντους με ένα δίποντο, ένα τρίποντο και 5 βολές στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ράντονιτς είχε σε τραγική μέρα τον Ντουέιν Μπέικον (1/12 σουτ) κι έτσι μολονότι πλησίασε στο -11 (68-57 στο 32’), δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Κάπως έτσι η ομάδα του Πειραιά έφτασε άνετα στην 47η συνεχόμενη νίκη του, στις εντός συνόρων διοργανώσεις, παραμένοντας αήττητος για 15 μήνες και πιο συγκεκριμένα από τις 22 Νοεμβρίου 2021.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Θεονάς
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Κάναν 14 (3), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Πάπας, Φαλ 4 (11ριμπ.), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (3τρ., 10ριμπ.), Παπανικολάου 15 (5), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4 (5ριμπ.), Λι 17 (2τρ., 5ασ.), Παπαγιάννης 13 (1τρ., 5ριμπ.), Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 13 (3), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (5ασ.), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1.