Ολυμπιακοί Αγώνες: Πήρε την πρόκριση για το Τόκιο ο Μάρκος!
Ολυμπιακοί Αγώνες: Μια ακόμη πρόκριση για την ελληνική κολύμβηση, καθώς ο Δημήτρης Μάρκος εξασφάλισε την παρουσία του στο μεγάλο ραντεβού του αθλητισμού στο Τόκιο.
![Κολύμβηση](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2021/05/30/kolymvisi-2.jpg?t=SAUchDRvr4A2JdCkWlj1IA)
Ο 20χρονος κολυμβητής κέρδισε το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο πλαίσιο της τελευταίας ημέρας του διεθνούς κολυμβητικού μίτινγκ «Ακρόπολις», που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ.
Ο Μάρκος θα δώσει για πρώτη φορά το παρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες κι έγινε ο δεύτερος, μετά τον Κώστα Εγγλεζάκη, που προκρίθηκε στο Τόκιο από τα 800μ. ελεύθερο. Ο νεαρός αθλητής του ΝΟ Καλαμακίου πέτυχε επίδοση 7.53.07.
Μέχρι σήμερα έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στο Τόκιο οι Γκολομέεβ, Χρήστου, Εγγλεζάκης, Βαζαίος, Παπαστάμος, Ντουντουνάκη και ο 4ος πιο γρήγορος στην σκυτάλη 4Χ100 ελεύθερο που σήμερα είναι ο Μελαδίνης.
Μέχρι τη Δευτέρα 31 Μαΐου θα ξεκαθαρίσει η πρόκριση μέσω των σκυταλοδρομιών για τους Μερετσόλια και Δράκου.
Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.
Διαβάστε επίσης:
Self test: Δωρεάν από την Δευτέρα για τις ηλικίες 18 έως 30 ετών
Trending
![Στα σκαριά η υποχρεωτική απόσυρση αυτοκινήτων - Στον «αέρα» σχεδόν 3 εκατ. οχήματα στην Ελλάδα](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/29/KINISI.jpg?t=ZKBpinIWbZCl2uGoUBXk-g)