Μοντέρνο Πένταθλο: Στην κορυφή του κόσμου η Ελλάδα! Κατέκτησαν το χρυσό Δραζίνος και Σάρρα (photos)

Μοντέρνο Πένταθλο: Σπουδαία επιτυχία για την Ελλάδα, με τον Δημήτρη Δραζίνο και την Αθηνά Σάρρα να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του Triathle στην κατηγορία Κ19 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Biathle – Triathle

Οι δυο 17χρονοι θριάμβευσαν στη mixed σκυταλοδρομία στα τρία αθλήματα (ο καθένας 2Χ800 μ. τρέξιμο, 2Χ100 μ. κολύμβηση και 2Χ10 εύστοχες βολές με όπλο lazer από απόσταση τα 10 μέτρων).

Οι Έλληνες πρωταθλητές ολοκλήρωσαν σε 18.56.00, ένα λεπτό και πλέον καλύτερο από τη δεύτερη, που ήταν η ομάδα της Τσεχίας (19.59.80), ενώ ακολούθησαν το Καζακστάν (20.25.10) και η Γερμανία (21.03.80).

Τα αποτελέσμα στην κατηγορία relay triathle mix Κ19eomop.gr

Οι Δραζίνος και Σάρρα, αθλητές κι οι δύο του Αλέξανδρου Πανταζίδη, κατέκτησαν μια ημέρα πριν και το αργυρό μετάλλιο στο mixed του biathle (κολύμβηση – τρέξιμο), τερματίζοντας (15.16.60) μόλις 3'' πίσω από το πρώτο Καζακστάν (15.13.40), με τρίτη την Τσεχία (16.11.30) και τέταρτη τη Γερμανία (16.32.10).

To Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Biathle – Triathle της UIPM συνεχίζεται το Σάββατο 28 Αυγούστου και την Κυριακή 29 Αυγούστου με τα ατομικά αγωνίσματα.