Euro 2020 - LIVE BLOG: «Κόλλησε» στο... μηδέν η Αγγλία - Βήμα πρόκρισης για Σουηδία, Τσεχία

Euro 2020: Δείτε λεπτο προς λεπτό την εξέλιξη των αγώνων της Παρασκευής (18/6) στο 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου.

Η Σκωτία πήρε 0-0 από την Αγγλία στο Wembley κι εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Από τη στιγμή που δεν έβαλαν νωρίς γκολ, οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τη μαχητική Σκωτία, η οποία πήρε βαθμό ελπίδες στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Η Αγγλία έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» μια θέση στους «16» και την τελευταία αγωνιστική θα παίξουν ντέρμπι κορυφής με την Τσεχία.

Τσεχία και Κροατία έμειναν ισόπαλες (1-1) στην αναμέτρηση που έγινε στη Γλασκώβη. Οι Τσέχοι μετά τη νίκη επί της Σκωτίας πήραν άλλον έναν πολύτιμο βαθμό που τους φέρνει πιο κοντά στα νοκ άουτ ματς του Euro. Από την άλλη οι Κροάτες πήραν τον πρώτο τους βαθμό που κρατά «ζωντανές» τις ελπίδες πρόκρισης.

Με πέναλτι του Φόρσμπεργκ η Σουηδία λύγισε 1-0 τη Σλοβακία κι έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης. Σε ένα ματς που καμία δεν ήθελε να ρισκάρει, οι παίκτες του Γιαν Άντερσον ανέβασαν την πίεση τους στο δεύτερο μέρος και δικαιώθηκαν!

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη των αγώνων της Παρασκευή (18/6)

00:41
Βαγγέλης Πάτας

Καλό σας βράδυ

00:41

Euro 2020 - Αποτελέσματα: «Μπλόκο» Σκωτίας σε Αγγλία – Πιο κοντά στους «16» Σουηδία και Τσεχία

Euro 2020: Η Σκωτία «μπλόκαρε» την Αγγλία στο βρετανικό ντέρμπι του Δ' ομίλου, ενώ Σουηδία και Τσεχία έκαναν βήμα πρόκρισης για τα νοκ άουτ ματς του 16ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος - Τα highlights και το πρόγραμμα του τουρνουά.

Δείτε ΕΔΩ όσα όλα έγιναν στα ματς της Παρασκευής (18/6)

23:36

79' Φωνάζουν οι Άγγλοι

Ο Στέρλινγκ έπεσε στη μεγάλη περιοχή, καθώς φάνηκε να τον πατάει ο Ρόμπερτσον, ωστόσο διαιτητής και VAR δεν είδαν παράβαση

23:29
23:29
23:21
23:19

62' Ευκαιρία για τη Σκωτία!

Ο Ντάικς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τζέιμς έδιωξε με το κεφάλι... Δεν ήταν ξεκάθαρο, βέβαια, αν η μπάλα θα έμπαινε σίγουρα μέσα

23:11
23:11

55' Καλή στιγμή για την Αγγλία

Η Αγγλία παίζει με υπομονή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όπως και σε αυτή την περίπτωση. Το σουτ του Τζέιμς, όμως, πέρασε άουτ

23:07

Μπήκε δυνατά η Αγγλία

Οι γηπεδούχοι φαίνεται να έχουν "ξυπνήσει", καθώς έχουν μπει με φόρα στο δεύτερο μέρος

23:01

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

22:44

Ημίχρονο: Αγγλία - Σκωτία 0-0

22:42

Η εντυπωσιακή επέμβαση του Πίκφορντ

22:31

30' Ευκαιρία για τη Σκωτία!

Ωραίο σουτ του Ο' Ντόνελ μέσα από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Πίκφορντ

22:22
22:22
22:21

Το δοκάρι της Αγγλίας

22:12
22:11

12' ΔΟΚΑΡΙ για την Αγγλία!

Ο Στόουνς σηκώθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή της Σκωτίας και πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι

22:00

1' Σέντρα στο Wembley