Γερμανία – Μπάγερν Μ.: Απίστευτη ματσάρα με Λειψία και... 3-3! - Όλα τα γκολ

Γερμανία – Bundesliga: Τρομερό ματς έγινε στο Μόναχο, όπου Μπάγερν και Λειψία ήρθαν ισόπαλες 3-3 στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής.

Ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν έδωσαν Μπάγερν Μονάχου και Λειψία, οι οποίες έπαιξαν πολύ ωραίο επιθετικό ποδόσφαιρο κάτι που... προδίδει και το τελικό 3-3! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές από την Allianz Arena, με την ισοπαλία, πάντως, να είναι με βάση την εικόνα το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Η καλή μέρα φάνηκε από το... πρωί, με τη Λειψία να αιφνιδιάζει τους πρωταθλητές Ευρώπης και να ανοίγει το σκορ στο 19' με τον Ενκουνκού. Λίγα λεπτά αργότερα, ο 17χρονος Μουσιάλα αντικατέστησε στον τραυματία Χάβι Μαρτίνεθ και στο 30' ήταν αυτός που ισοφάρισε!

Στο 35' ο Μίλερ έδωσε προβάδισμα στη Μπάγερν, η οποία όμως το κράτησε μόλις ένα λεπτό, καθώς με τη σέντρα ο Κλάιφερτ «απάντησε». Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (βλ. 48'), ο Φόρσμπεργκ με κεφαλιά «έγραψε» το 2-3. Την τελευταία λέξη την είπε και πάλι ο Τόμας Μίλερ, που ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά στο 75'.

Η Μπάγερν κατάφερε έτσι να παραμείνει στο +2 από την αντίπαλο της που βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στο +4 από την τρίτη Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια έμεινε νωρίτερα στο 1-1 με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής

Μπάγερν Μονάχου-Λειψία 3-3 (30΄ Μουσιάλα, 35΄, 75΄ Μίλερ - 19΄ Ενκουνκού, 36΄ Κλάιφερτ, 48΄ Φόρσμπεργκ)

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2 (32' Λίνχαρτ, 49' πεν. Γκρίφο-23' Εμπολό, 50' Πλεά)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Ντόρτμουντ 1-1 (9' Καμάντα-56' Ρέινα)

Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 2-2 (18' Τίλμαν, 43' Ντούντα-29' Αρνολντ, 49' Βέγκχορστ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μάιντς 2-1 (21' Πριτλ, 31' Ντοάν-82' Στέγκερ)

Την Παρασκευή (4/12)...

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (51΄ Πέκαρικ, 74΄,77΄ Πιάτεκ - 20΄ Αβονίγι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 10 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 23, Λειψία 21, Λεβερκούζεν 19 (9αγ.), Ντόρτμουντ 19, Βόλφσμπουργκ 18, Ουνιόν Βερολίνου 16, Γκλάντμπαχ 16, Αϊντραχτ Φρανκούρτης 13, Άουγκσμπουργκ 12 (9αγ.), Στουτγκάρδη 11 (9αγ.), Χέρτα Βερολίνου 11, Βέρντερ Βρέμης 11 (9αγ.), Χοφενχάιμ 9 (9αγ.), Φράιμπουργκ 8, Κολωνία 7, Αρμίνια Μπίλεφελντ 7, Μάιντς 5, Σάλκε 3 (9αγ.).