Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κοσμίδης στην ενόργανη
Στον ουρανό της Κροατίας ύψωσε ο Λευτέρης Κοσμίδης την ελληνική σημαία, καθώς στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής, που διεξάγεται στο Όσιγεκ της Κροατίας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους.
![Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κοσμίδης στην ενόργανη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/04/29/c8ffe2b8fd8bf2177661bd13e8c18c96.jpg?t=C6JvSNNYlOc5q8AzKV-GJA)
Ο Κοσμίδης επικράτησε στις ασκήσεις εδάφους με 15,550 βαθμούς. Ισοβάθμησε με τον Βρετανό Ντάνιελ Πέρβις (15,550 β.), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Χιλιανός Ενρίκε Τομάς Σεπούλβεδα Γκονζάλες (15,475 β.).
Σπουδαία επιτυχία και για τον Λευτέρη Πετρούνια που κατέκτησε το χάλκινο μεττάλιο στους κρίκους με 15,625 βαθμούς. Νικητής αναδείχθηκε ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ναμπαρέτε Ζανέτι (15,875 β.), ενώ 2ος ήταν ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (15,675 β.).
Η Βάσω Μιλλούση στους ασύμμετρους ζυγούς κατετάγη 4η με 13,400 βαθμούς. Πρώτη ήταν η Κριστίν Λι από τον Καναδά (14,475 β.), δεύτερη η Μάρτα Πίχαν-Κούλεσα από την Πολωνία (13,800 β.) και τρίτη η Γιάνα Σικούλοβα από την Τσεχία (13,575 β.). Η Μιλλούση θα λάβει αύριο μέρος και στον τελικό της δοκού ισορροπίας, ενώ ο Βλάσης Μάρας στον τελικό του μονόζυγου.
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)