Ρεκόρ για Γκίνες από τον Παπαθανασίου

Ο Αιμίλιος Παπαθανασίου κατέκτησε τον 16ο συνεχόμενο πανελλήνιο τίτλο και περιμένει την απάντηση από την εταιρεία Γκίνες για Παγκόσμιο...

1'

Ο Αιμίλιος Παπαθανασίου κατέκτησε τον 16ο συνεχόμενο πανελλήνιο τίτλο και περιμένει την απάντηση από την εταιρεία Γκίνες για Παγκόσμιο ρεκόρ.

Ένα ακόμα μετάλλιο πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Αιμίλιος Παπαθανασίου που μαζί με τον Αλέξανδρο Δραγούτση, κατέκτησαν το φετινό πρωτάθλημα στη νέα του κατηγορία που είναι τα Σταρ στην ιστιοπλοϊα.
Αυτό μάλιστα, ήταν ο 16ος συνεχόμενος τίτλος για τον Αιμίλιο Παπαθανασίου, ενώ τα 13 από αυτά τα πρωταθλήματα αντιστοιχούν στην κατηγορία σκαφών τύπου Φιν. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού μάλιστα, αναμένεται να γράψει τη δική του ιστορία, αφού πρόκειται για τον μοναδικό Έλληνα αθλητή με 16 συνεχόμενους πανελλήνιους τίτλους και αναμένεται η απάντηση από την εταιρεία Γκίνες, αν αυτό το επίτευγμα αποτελεί και παγκόσμιο ρεκόρ.