Διαβήτης τύπου 2: Ο ρόλος της ζάχαρης και της κακής ψυχολογίας
Ο διαβήτης τύπου 2 είναι μια πολυπαραγοντική νόσος που χαρακτηρίζεται από διαταραχές του μεταβολισμού των υδατανθράκων, των λιπιδίων και των πρωτεϊνών.
![Διαβήτης τύπου 2: Ο ρόλος της ζάχαρης και της κακής ψυχολογίας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2024/02/12/b0c3e083-diavitis.jpg?t=5x8hMYSS94mwfqwm2pLvbw)
Οφείλεται στην ανεπάρκεια των β-κυττάρων του παγκρέατος να παράγουν ινσουλίνη ή στην ανεπαρκή δράση της στα όργανα στόχους (αντίσταση στην ινσουλίνη) ή στο συνδυασμό τους, με κύριο αποτέλεσμα την αύξηση των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα.
Διαβάστε περισσότερα στο Onmed.gr
Trending
![Η μεγαλύτερη ανακάλυψη της Ιστορίας έγινε - Αρχαιολόγοι βρήκαν το μέρος που αναστήθηκε ο Ιησούς](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/26/6a0bb5b8-stolismos.jpg?t=IgYj-JhvW6KVlXtYFt5cAA)
![Λαγοκέφαλοι: Το ψάρι που προκαλεί τρόμο στους λουόμενους - Βίντεο με το δάγκωμα σε νησί του Αιγαίου](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/27/f08d25fb-lagokefalos.jpg?t=1H1RBmi4ymiJ6cBu6NOwaQ)
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή