Γιατί ξύνονται τσιπούρες και Τούρκοι στα Ιμια…
Καθώς όπως φαίνεται άρχισε για τα καλά στα’ Ιμια η «μάχη της τσιπούρας» μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων ψαράδων , αρκετοί αναγνώστες μας ρώτησαν , εντυπωσιασμένοι από το χθεσινό δημοσίευμά μας γιατί και πώς συμβαίνει!
![Γιατί ξύνονται τσιπούρες και Τούρκοι στα Ιμια…](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/12/18/8f36b82022176f039305dcf4b288aaaa.jpg?t=Mpkbqy31EX7XRr4Kx73uAA)
Αιτία της αύξησης της έντασης είναι το ότι την περίοδο αυτή – από τα μέσα Νοεμβρίου μέχρι τα μέσα Ιανουαρίου – κάθε χρόνο, στην περιοχή έχει πάρα πολύ τσιπούρα και συνεπώς συνωστισμό ψαράδικων και από τις δύο πλευρές.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Σύμφωνα λοιπόν με στοιχεία που έχουν συγκεντρώσει αρμόδιες υπηρεσίες από Καλύμνιους ψαράδες, η περίοδος αναπαραγωγής των κοπαδιών τσιπούρας που κατακλύζουν την περιοχή των Ιμίων διαρκεί περίπου δύο μήνες -από τα μέσα Νοεμβρίου μέχρι τα μέσα Ιανουαρίου, όπως είπαμε.
Διαβάστε περισσότερα στο: prionokordela.gr