Νέφος αιθαλομίχλης από τα τζάκια «πνίγει» τα Ιωάννινα
Αποπνικτική είναι η ατμόσφαιρα και σήμερα το βράδυ στα Ιωάννινα, για τρίτη φορά μέσα σε λίγες ημέρες, με την αιθαλομίχλη να σκεπάζει την πόλη.
![Νέφος αιθαλομίχλης από τα τζάκια «πνίγει» τα Ιωάννινα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/12/09/e9dc7dfca54e7024e9cdc3f47aa841b9.jpg?t=K5THQROClBoJE0v4iFoJhg)
Σύμφωνα με τις μετρήσεις του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στην ατμόσφαιρα υπάρχουν 100 μικρογραμμάρια ανά κυβικό μέτρο αέρα, αιωρούμενων σωματιδίων, δηλαδή διπλάσια από το επιτρεπτό όριο, σύμφωνα με δήλωση στο ΑΠΕ-ΜΠΕ του καθηγητή Φυσικής Παύλου Κασωμένου.
Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται πιο έντονο, από τις 7 το απόγευμα έως τα ξημερώματα.
Το τσουχτερό κρύο και οι χαμηλές θερμοκρασίες έχουν σαν αποτέλεσμα, οι Γιαννιώτες να ανάβουν τζάκια και σόμπες όλη την ημέρα. Η άπνοια που επικρατεί στην περιοχή, εγκλωβίζει τον καπνό μέσα στο λεκανοπέδιο Ιωαννίνων, με αποτέλεσμα την υψηλή συγκέντρωση αιωρούμενων σωματιδίων στην ατμόσφαιρα.
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)