Εθνική Παίδων: Στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
Πρόκριση για την Ελλάδα στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά το 81-70 επί της Φιλανδίας – Επόμενος αντίπαλος η Γαλλία.
![Εθνική Παίδων: Στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/08/09/366327750_758077789661464_660890581297061826_n.jpg?t=WkoyIpGPKPUjluswFDqqtA)
Επιτυχία για την Εθνική Παίδων που πέρασε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στα Σκόπια. Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη επικράτησε 81-70 της Φιλανδίας και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8», όπου περιμένει η Γαλλία.
Ο Σερμπέζης πέτυχε 29 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ όντας ο κορυφαίος της ομάδας μας. Από κοντά και ο Αλεξάκης με 17 πόντους. Για τους ηττημένους ο Μουρίνεν είχε 32 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-33, 63-52, 81-70
Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Μιτρόφσκι (Σκόπια)
ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Καλαμπόκης): Αλεξάκης 17 (4), Καραθανάσης 1, Καζαμίας, Μακαρατζής 7 (1τρ., 7 α., 4κλ.), Στέβοβιτς 4, Λέφας 7 (1), Μουτάφης 2, Ντάπσης 3 (8ρ), Παπασταύρου 11 (1), Πουρλίδας, Σερμπέζης 9 (5/11 τρ), Σκληρός
ΦΙΛΑΝΔΙΑ (Γίρι Λοικόσκι): Αντίγκβε, Άντλερ 15 (2), Χέμνταλ 8 (1), Καρλίν 3, Μουρινεν 32 (3), Ανσαμά 5, Εσκέλινεν 2, Χαλίσεβα 2, Χονκανιέμι 3, Πούρα, Ουλάντερ
Trending
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)