Roland Garros: Στον πρώτο του τελικό Grand Slam προκρίθηκε ο Κάσπερ Ρουντ!
Roland Garros: Ο Κάσπερ Ρουντ επικράτησε με 3-1 σετ (3-6, 6-4, 6-2, 6-2) του Μαρίν Τσίλιτς και πανηγύρισε την παρθενική του πρόκριση σε τελικό Grand Slam.
![Roland Garros](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2022/06/03/ruud.jpg?t=DiyaWmkDpZnBzJNVeZugKA)
Ο 23χρονος Νορβηγός πραγματοποίησε φοβερή εμφάνιση και μολονότι έχασε το πρώτο σετ, έκαμψε την αντίσταση του Κροάτη, μετά από 2 ώρες και 55 λεπτά.
Ο Ρουντ δεν είχε φτάσει ποτέ μέχρι τον τέταρτο γύρο ενός major τουρνουά, ωστόσο πλέον ετοιμάζεται για τον πρώτο του τελικό. Στο μεγάλο ματς της Κυριακής (5/6), μάλιστα, θα αντιμετωπίσει το είδωλο του, τον Ράφα Ναδάλ, ο οποίος θα βρεθεί για 30η φορά σε τελικό Grand Slam.
Όπως συνέβη και στον πρώτο ημιτελικό, έτσι κι ο δεύτερο αποδείχθηκε επεισοδιακός, καθώς υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, καθώς μια γυναίκα εισέβαλε στο court και δέθηκε στο φιλέ!
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Το φυσάνε και δεν κρυώνει στην Τουρκία με τις γαλανόλευκες εμφανίσεις της Ολυμπιακής ομάδας τους](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/27/28ba736d-tourkoi-galanoleyka1.jpg?t=hQiJUmV7ISOSG6rOTwX1wA)