Super League: Η βαθμολογία και όλα τα γκολ της 11ης αγωνιστικής (videos)

Super League: Ο Παναιτωλικός νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής, στην οποία ξεχώρισε η μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στο αθηναϊκό ντέρμπι.

2'

Με δύο τέρματα από τον Βέργο, η ομάδα του Αγρινίου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Super League και προσπέρασε την αντίπαλο της στον βαθμολογικό πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται πλέον στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από τη Λαμία, η οποία είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα.

Το αποτέλεσμα που ξεχώρισε ήταν φυσικά η νίκη (2-1) του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στο αθηναϊκό ντέρμπι. Οι «πράσινοι» έκαναν ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο και για 75 λεπτά είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο τέλος κινδύνευσαν αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να πάρουν ένα πολύτιμο «τρίποντο», με το οποίο ανεβαίνουν βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά.

Στην κορυφή παραμένει ο Ολυμπιακός, ο οποίος με χατ τρικ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο δεύτερο ημίζρονο επικράτησε 4-1 του Βόλου που είχε προηγηθεί μόλις στο 11ο λεπτό. Τους «ερυθρόλευκους» ακολουθεί ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μολονότι έπαιζε από το 34' με δέκα παίκτες (αποβολή Ελ Αραμπί) νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα.

Η βαθμολογία της Super League
Οι πρώτοι σκόρερ του πρωταθλήματος

Τα αποτελέσματα και τα highlights της 11ης αγωνιστικής

Δευτέρα (7/12)

Παναιτωλικός - ΑΕΛ 2-1 (16΄, 87΄ πεν. Βέργος - 90΄+5 Γιουνές)

Κυριακή (6/12)

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-2 (87΄ Ολιβέιρα - 34΄ Μακέντα, 45΄+2 Κουρμπέλης)

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 0-2 (3΄ Φατιόν, 70΄ Ντάουντα)

ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0 (64΄ Τζόλης, 70΄πεν. Α. Ζίβκοβιτς)

ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 2-0 (30΄ Ελευθεριάδης, 87΄πεν. Παμλίδης)

Σάββατο (5/12)

Ολυμπιακός - Βόλος 4-1 (45+3΄ Μασούρας, 66΄, 80΄, 90+2΄ Ελ Αραμπί - 11΄ πεν. Μπαριέντος)

Ατρόμητος - Άρης 2-2 (37΄ πεν. Μανούσος, 51΄ Μουνίθ - 61΄ Κάτσε, 81΄ Σάσα)